نبات |نبات
  • نویسنده : dastan
  • تصویرگر : dastan
  • پسندیده : 2
  • مشاهده : 10953
  • اشتراک

مثل خواب

مثل خواب

چه بوی خوبی به مشامم می‏رسد! این یک بوی آشناست ولی چه بویی است؟ این صداها دیگر چیست؟ خیلی ضعیف است ولی انگار قبلاً هم آن‏ها را شنیده‏ ام. وای تنم چرا این‏طوری می ‏شود؟ تمام پوست تنم مورمور می‎شود. بوی خوب بیشتر شده ولی چرا یادم نمی‏ آید. فکر کنم صداها هم زیادتر شده. صبر کن ببینم! این صدای شُرشُر آب است؟ نه...! صدای پرنده‏ ها چه! صدای پرنده‏ ها را می ‏شنوم. وای این بو دیوانه‏ ام می‏ کند. ولی این امکان ندارد. صدای پرنده‏ ها کم شد. درست حدس زدم؛ این غیرممکن است. صداها باز هم دورتر و دورتر شد. درست است. هنوز سرما را در سراسر بدنم احساس می‏ کنم.
مدت‏هاست که همه چیز تمام‌شده. مدت‏ هاست. می‏توانم به خوبی زمان طولانی این سکوت و تاریکی را به یاد بیاورم. زمانی پر از خاموشی و سیاهی. من الآن چه گفتم؟ من گفتم به یاد می‏ آورم. زمان سکوت و تاریکی را به یاد می ‏آورم. طولانی بودن این زمان را می‏توانم درک کنم. صدای شُرشُر آب هنوز قطع نشده. انگار آب بیشتری در جریان است. وای این بوی چیست... ؟ خیلی آشناست خیلی! صدای پرنده‏ ها دوباره نزدیک شد. خیلی نزدیک‏تر و واضح ‏تر. خدایا من دارم می‏شنوم ولی چطور ممکن است؟ مثـل این‏که چیزی پاهایم را قلقلک می‏دهد. من دارم لمس می‏کنم. حس می‏کنم.خوب به یاد می ‏آورم که چطور همه‏ جا سرد و سردتر شد و همه چیز از سرما خشک شد و یخ زد.
خوب به یاد دارم که چگونه به پرنده‏ ها التماس می‏ کردم که این جا را ترک نکنند. اشک‏ هایم را که یخ می‏ زدند را به‏ یاد می‏ آورم. صدایم که در سیاهی‏ ها گم می‏شد را به یاد می ‏آورم. آن‏قدر یخ زدم تا دیگر چیزی نفهمیدم. وای این گرما چیست که پلک‏ هایم را نوازش می‏دهد؟ یعنی ممکن است نور خورشید باشد؟ اگر چشم‏هایم باز شوند چه می‏ بینم؟ آری این خورشید است. من دارم می‏بینم. بدنم کاملاً گرم شده و همه‏ جا پر از سبزه و گل شده. این سبزه‏ های ناقلا بودند که پایم را قلقلک می ‏دادند. این بوی آشنا، بوی زندگی است.
وای خدا چه قدر جوانه و چه قدر پرنده! من درست همان جای قبلی خودم هستم. روی همان دامن گل‌دار زیبای دماوند. خدایا شکرت! مثـل یک خواب بود. سلام به همه! سلام! من درخت هستم. من باز هم زندگی می‏ کنم.

پس به آثار رحمت خدا بنگر که چگونه زمین را پس از مرگش زنده می‌گرداند.
در حقیقت‌، هم اوست که قطعاً زنده کننده‏ ی مردگان است و اوست که بر هر چیزی تواناست‌.

روم / 50